fbpx

{Koçlukta} Konumuz: Zafer Bayramı, Millî Egemenlik, Yükselen Nesil

Konular kişilerin pratik yaşamlarında karşılaştıkları gerçek durumlardır. Bunların aşılması için “yol arkadaşlığı” yapmaya “koçluk” diyoruz.

Bayramınız kutlu olsun.

Bugün 30 Ağustos. Zafer Bayramı. Günümüzü değerlendirirken geçmişe de bakma fırsatlarından biri. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, milletçe alınan bir galibiyetin yıl dönümü.

Bu vesileyle neleri hatırladık:

  1. Millî egemenliğin, “öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar yanar, yok olur” şeklinde tarif edildiğini,
  2. Zaferden sonra nelerin yapılması gerektiğini. “İmar, zenginlik, refah. İlim ve hüner, yüksek medeniyet, hür düşünce ve hür zihniyet.”
  3. Benliğinde “iyi huylar” yerleşmiş bir milleti yürümekte olduğu doğru yoldan hiçbir kimsenin, hiçbir kuvvetin alıkoyamayacağını,
  4. Hedef ve ideali; “tam anlamı ile çağdaş bir sosyal toplum olmak”.
  5. Ve gençler. Aldıkları eğitim ve anlayışla, cesaretimizi destekleyen ve devam ettirenlerin, gençlerin varlığı olduğunu; “ey yükselen nesil, gelecek sizsiniz.”

İşte bunları hatırladık.

Bu maddeler şuradan alıntılandı, okumak için tıklayınız.

Konular kişilerin pratik yaşamlarında karşılaştıkları gerçek durumlardır. Bunların aşılması için “yol arkadaşlığı” yapmaya koçluk diyoruz.

‘gk.-