fbpx

{Koçlukta} Konumuz: Kariyer iyimserliği, Gölgeyi aramak, Güneşi aramak

Konular kişilerin pratik yaşamlarında karşılaştıkları gerçek durumlardır. Bunların aşılması için “yol arkadaşlığı” yapmaya “koçluk” diyoruz.

Kariyer iyimserliği, bireylerin “mümkün olan en iyi sonucu bekleme veya kişinin gelecekteki kariyer gelişiminin en olumlu yönlerini vurgulama” eğilimini ifade eder (Rottinghaus, Day, & Borgen, 2005).

Psikolojik dayanıklılık, kendini ‘beğenme’ ve kendine yeterlilik davranışı, kariyer uyumunu ve kariyer iyimserliğini etkileyen faktörler olarak tanımlanmaktadır (Kalafat, 2018).

Kariyer iyimserliği, “kuru bir hayalcilik” değildir. İşi ileriye taşımak için tetikleyici unsurları ifade eder.

GÖLGEMİZİ ARARIZ

Kendimizi “gölgemize” göre tanımlarız. Bizi biz yapan aslen yansımalarımızdır. Boş duvara değil; başkasına, diğerine, ötekine, bazen de aynaya. Gölgemiz umulmadık şekilde değişince, değişirse, afallarız, şaşkın oluruz. Bundan dolayı gölgemize muhtacız, “düşmediğinde” rahatsız olur ararız…

Buradaki “gölge”, bizi biz yapan değerlerin çevredekilere yansımasını anlatır. Baktığımız her şeyde kendi yansımamızı ararız, bazen de aramadan buluruz.

İletişimi gölgelememek için kendi gölgemizi ve aslında kendi güneşimizi bulmak, ona göre konumlanmak zorundayız.

Konular kişilerin pratik yaşamlarında karşılaştıkları gerçek durumlardır. Bunların aşılması için “yol arkadaşlığı” yapmaya koçluk diyoruz. Bu ve benzeri konularda bizimle çalışmak için lütfen e-posta veya DM yollayınız.

`gk.-