fbpx

{Koçlukta} Konumuz: İyiliğin yoruculuğu, Sosyal detoks, Bildirimsizlik

Konular kişilerin pratik yaşamlarında karşılaştıkları gerçek durumlardır. Bunların aşılması için “yol arkadaşlığı” yapmaya “koçluk” diyoruz.

TDK Sözlük “iyilik” kelimesini şöyle açıklamış: İyi olma durumu, salah. Karşılık beklenilmeden yapılan yardım, kayra, lütuf, kerem, ihsan, inayet. Sağlığı yerinde olma durumu, esenlik. Yarar veya elverişlilik, nimet.

İyilik özünde yorucu bir eylem değildir. Ancak, “iyi görünme mecburiyeti” yorucu olabilir, sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Günümüzde “dijital sosyallik” revaçta. Bunun da yarar ve zararları tartışmalı. Bazı araştırmalarda aşırı “dijital sosyallik” depresyonla ilişkili bulunmuş. Tam tersi de doğru olabilir, depresyon yaşayan kişi “dijital sosyallikte” aşırıya kaçabilir. Bu durumda “dijital sosyallik detoksu” yani bir süre dijital dünyada gözükmemek yararlı olabilir. Gerçek sosyalliğe ise diyecek hiçbir şeyimiz olamaz. (Olası sağlık sorunları için lütfen bir hekime başvurunuz.)

Bildirimsizlik alt başlığı da bir önceki paragrafla ilgili aslında. “Dijital sosyalliğe” ara verilince karşılaşacağınız şey bildirim almamak olacaktır. Bu durumun da sizi olumsuz etkilemesine fırsat vermemelisiniz. Yalnızlık ve toplumdan soyutlanmak önerilecek bir şey değildir.

‘gk.-

[Konular kişilerin pratik yaşamlarında karşılaştıkları gerçek durumlardır. Bunların aşılması için “yol arkadaşlığı” yapmaya koçluk diyoruz.]