fbpx

{Koçlukta} Konumuz: İşi büyütmek, Delege etmek, Zihniyet

Konular kişilerin pratik yaşamlarında karşılaştıkları gerçek durumlardır. Bunların aşılması için “yol arkadaşlığı” yapmaya “koçluk” diyoruz.

Yaptığınız işte, hedeflerinizde, gün gelir “büyümenin” gerekli olduğunu düşünürsünüz. Kimi işe alacak, büyümeyi nasıl sağlayacaksınız?

Diyelim ki (bir alanda) satış pazarlamada iyisiniz ancak diğer yönetim becerilerinden şimdilik yoksunsunuz. Belki; yeni bir idareci, bir satın almacı yahut bir depo sorumlusuna ihtiyacınız var, kavşak noktalara alınacak birkaç kişiyle ve dışarıdan destek verecek harici bir ekiple bu işi kotarabilirsiniz.

İşin doğasını keşfetmek, kendi beceri skalanızı sınamak için biraz zamana ihtiyacınız olabilir. Böylece adım adım “büyümeye” doğru yol alabilirsiniz.

Her göreve siz koşamazsınız. Alışageldiğiniz bazı işler dahil, bir kısmını delege etmeniz yararlı olabilir.

İş ve kalite standartlarını belirlemek ve tutturmak için bazı kurumlarla (TSE gibi) çalışmanız, teknik ve yasal analizler için kimi uzmanlardan görüş istemeniz gerekebilir.

Lider ve yönetici vizyonları birbirinden farklıdır. Biri diğerini işgal etmeye başladığında değişimin zamanı çoktan gelmiş demektir.

Ekibi büyütmek istediğinizde, işe alımın “senaryosunu” göz önünde tutun. Kritik noktaları belirleyin. Önceliklendirme yapın. İşe aldıklarınızın bazılarını orta vadede ihtiyaç olan başka bölümlerde görevlendirebilirsiniz.

İşe başvuran adayların teknik becerileri kadar, belki de daha çok, “iş yapma zihniyeti” önemlidir. Zihniyet, iş tutumudur, vizyondur, çalışma arkadaşlarıyla uyum ve yardımlaşmadır.

‘gk.-

[Konular kişilerin pratik yaşamlarında karşılaştıkları gerçek durumlardır. Bunların aşılması için “yol arkadaşlığı” yapmaya koçluk diyoruz.]