fbpx

{Koçlukta} Konumuz: İş yeri ortamı, Etik sorunlar, Sorumluluk

Konular kişilerin pratik yaşamlarında karşılaştıkları gerçek durumlardır. Bunların aşılması için “yol arkadaşlığı” yapmaya “koçluk” diyoruz.

Çalıştığı iş yerinden mutlu olmayanlar çeşitli çözümler ararlar. Sorunların bir kısmı maddi şeylerdir; az maaş, hukuksuz fazla mesai, haksız kesintiler gibi. Bir kısmı da etik davranış eksikliğidir; adaletsiz davranma, adam kayırma, mobbing (bezdiri) gibi. Burada konumuz bu ikinci kısımla ilgili.

Etik davranış sorunları yaşanan iş yerlerinde bazı çalışanlar çeşitli nedenlerle “güvendedir“. Bazıları ise “kırılgan ve zarar görme olasılığı yüksektir“. Peki, sorunları dile getirmek açısından sorumluluk hangisindedir?

“Kırılgan ve zarar görme olasılığı yüksek” olanların konuşabilmesi doğal olarak daha zordur. Burada sorumluluk “güvende” (pozisyonu daha rahat) ama sorunlar hakkında bilinçli olanlardadır.

Seçenekler nelerdir?

Oradan ayrılmak bir seçenektir. Hem çalışanı “kurtarır” hem de işvereni daha sorumlu olmaya zorlayabilir. Ama herkes işten ayrılma gücünü kendinde bulamayabilir.

Bu noktada, “kırılgan ve zarar görme olasılığı yüksek” çalışanları yalnız bırakmak haksızlık olacaktır. Kurumlar “itibara” oldukça değer verirler. İtibar, sadece yönetimi değil çalışanları da olumlu etkiler. Aşağıdaki gibi bazı önlemleri almaya çalışmak, “itibara değer veriyorlarsa” kurumları doğru hareket etmeye yaklaştırabilir.

“Güvende” olan ama sorumlu çalışanların yapabilecekleri:

1) Mümkünse yönetimle açıkça konuşmak
2) Uygun şekilde hukuki tedbirler almak
3) “Kırılgan ve zarar görme olasılığı yüksek” arkadaşlarının yanında olduklarını göstermek.

Konular kişilerin pratik yaşamlarında karşılaştıkları gerçek durumlardır. Bunların aşılması için “yol arkadaşlığı” yapmaya koçluk diyoruz. Bu ve benzeri konularda bizimle çalışmak için lütfen e-posta veya DM yollayınız.

‘gk.-