fbpx

{Koçlukta} Konumuz: Geride kalmayı bil, Düşünceyi demle, Hazmet – rüzgar ol

Konular kişilerin pratik yaşamlarında karşılaştıkları gerçek durumlardır. Bunların aşılması için “yol arkadaşlığı” yapmaya “koçluk” diyoruz.

Geride kalmayı bilenler ileri geçebilir. Biraz sessiz, biraz kenarda durmak bazen işinize gelir. “Sessizliğin” hakkını vererek tabi. Geride durup “keşfedilmeyi beklemek” akıllıca olmaz. Beklemenin de bir enerjisi var, bu enerjiyi boşa harcamak istemezsiniz. Beklerken, “konuşamadığınızda” o sırlı anahtarları araştırın. Yani sizi “konuşturabilecek” nedenleri. Sessizliğiniz, zamanı geldiğine işaret olsun hamlenin.

Düşüncelerinizi en az 24 saat (veya makul bir süre) demlendirin. Olası nedenleri ve çıktıları düşünün. Aksiyonu zihninizde tam tekmil (tüm boyutlarıyla) yaşayın. Hırsla veya öfkeyle değil, “ortak aklın” gereğince harekete geçin.

H/azmetmeden h/azmettiremezsiniz. Önce kendiniz (kendinizi) anlayıp hedefe inanmalısınız. Sürekli bağıl olmak yerine kendi iradenizin ölçeğini devrede tutmalısınız. Diyelim ki size “rüzgar” gerekiyor, ona bağlısınız; son tahlilde rüzgar bizzat siz olmalısınız.

`gk.-

[Konular kişilerin pratik yaşamlarında karşılaştıkları gerçek durumlardır. Bunların aşılması için “yol arkadaşlığı” yapmaya koçluk diyoruz.]