fbpx

{Koçlukta} Konumuz: Çalışma saatleri, Verimlilik, Zaman yönetimi

Konular kişilerin pratik yaşamlarında karşılaştıkları gerçek durumlardır. Bunların aşılması için “yol arkadaşlığı” yapmaya “koçluk” diyoruz.

Gereksiz (fazla) çalışma saatleri çalışanları olumsuz etkilediği gibi verimliliği de düşürüyor. Covid-19 sürecinin de getirdiği bazı deneyimler çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesine dair yeni fikirler sunuyor. Örneğin, “haftada dört gün çalışma” düzenlemesi değişik ülkelerde onlarca şirket tarafından başarıyla uygulanmaktadır. Bu çalışma tarzının, verimliliği artırdığı, çalışanları daha mutlu kıldığı ve çevre açısından da, karbon ayak izinin azaltılması gibi yararlarının olduğu görüldü. (bkz. TED, BBC vd yayın ve raporlar.)

Verimliliğin artırılması için çalışma saatlerinin artırılması gerekmez; odaklanmayı artırıcı önlemler almak, zamanı daha etkili yönetmek, nitelikli bir planlama yapmak, çalışma ortamını düzenlemek öncelikli eylemler olarak görülmelidir.

Zaman yönetiminde “öncelikleri belirlemek” kritik bir aşamadır. Önceliklerin yönetilmesi, zaman yönetimini, verimliliği ve çalışan mutluluğunu destekleyecektir.

Konular kişilerin pratik yaşamlarında karşılaştıkları gerçek durumlardır. Bunların aşılması için “yol arkadaşlığı” yapmaya koçluk diyoruz. Bu ve benzeri konularda bizimle çalışmak için lütfen e-posta (gk@goklerkocluk.com) veya DM yollayınız.

`gk.-