fbpx

{Koçlukta} Konumuz: Başka seçenek, Hatıra bakımı, Tarifsiz tarif

Konular kişilerin pratik yaşamlarında karşılaştıkları gerçek durumlardır. Bunların aşılması için “yol arkadaşlığı” yapmaya “koçluk” diyoruz.

Başka seçeneğim yok” diyenler. Başka seçeneğiniz yok mu gerçekten? Seçeneklerden tümüyle haberdar mısınız? Yoksa, “başka seçeneğimin olmamasını tercih ediyorum”, mu demek istiyorsunuz?

Hatıralar da bakım ister, güncelleme ister, tazelenme ister. Hatıranın hatırını, hakkını verelim. Bu, insanın kendine değer vermesi, kendini yapılandırması, olgunlaştırması anlamına da gelir. Olan şeylerin size söyledikleri ve sizden bekledikleri vardır.

Bazen, bazı şeyleri söylemek, o şeyi “azaltmaktır”. Bazı şeyleri anlatmak; bambaşka, hesapsız, olumsuz bir şeye fırsat vermektir. Bazı şeyleri tarif etmek, tarifsizi tarif edilir kılma cüretinde bulunmaktır. Ve, arife tarif gerekmez’in ihlal edilmesidir.

Konular kişilerin pratik yaşamlarında karşılaştıkları gerçek durumlardır. Bunların aşılması için “yol arkadaşlığı” yapmaya koçluk diyoruz. Bu ve benzeri konularda bizimle çalışmak için lütfen e-posta veya DM yollayınız.

‘gk.-