fbpx

{Koçlukta} Konumuz: Başarıya hazırlanmak, Yoğunluğa alışmak, Sessizliği bırakmak

Konular kişilerin pratik yaşamlarında karşılaştıkları gerçek durumlardır. Bunların aşılması için “yol arkadaşlığı” yapmaya “koçluk” diyoruz.

Başarmayı hedefleyenlerin büyük kısmı, “başardıklarında ne yapacakları” hakkında bir öngörüye sahip değil. Her başarı basamağının kendine özel koşulları, getirdiği zorluklar vardır. Her basamak, bir sonrakinin öncülü ve hazırlayıcısıdır. “Başarıdan sonra” artık önceki aşamadaki zaman planı, enerji dengesi ve pozisyonunuzun vizyonu değişecektir. Buna hazırlanmak hedef koymak kadar önemlidir.

Hedefi olan kişi tekdüzelikten uzak olacaktır. Buradaki grafiği iyi takip etmelisiniz. Rahat ve konforlu çalışmayı mı istiyorsunuz, yoksa bazı mahrumiyetlere katlanarak yoğunluğa alışmayı mı düşünüyorsunuz? İkinciyi yapsanız iyi olur. Kendinizi daima “yoğunlukla” sınamalısınız. Alt sınırı bildiğiniz gibi üst sınırı da bilmelisiniz.

Hiç konuşmazsanız hiç duyulmazsınız. “Konuşmayı”; kendinizi, varlığınızı duyurmak olarak anlamalıyız. Susmayı romantize etmeyi bırakmalısınız. “Duyan böyle de duyar” dememelisiniz. Pek çok kişi ile (rakiplerinizle) birlikte mücadele sahasında olduğunuzu, kimsenin başarıyı altın tepsiyle size bedavadan sunmayacağını düşünmelisiniz.

`gk.-

[Konular kişilerin pratik yaşamlarında karşılaştıkları gerçek durumlardır. Bunların aşılması için “yol arkadaşlığı” yapmaya koçluk diyoruz.]