fbpx

{Kahve Arası} Kahve Döngüsü, Çocuklar Gurbete Gider, Görüşmediğin Kişi, Gitmediğin Yer

“Kahve Arası” yazıları, düzenli görüştüğümüz kişilere düzenli ulaşıyor. Bazen de buradan sizlerle buluşuyor.

[1] Kahve döngüsü
[2] Çocuklar gurbete gider
[3] Görüşmediğin kişi, gitmediğin yer

[1] KAHVE DÖNGÜSÜ

Yoğun bir işin ardından aklıma gelen ilk şey kahve. Taze olmalı, mis gibi kokmalı. Şöyle bir detay da var; yoğun ama güzel geçen bir güne işaret ediyor aslında kahve. Aksine, sinir ve stres yüklüyse, sanki kahve biraz uzak duruyor gibi. Her zaman belirtiyorum ya, “hatır” kolay demlenmiyor ; ) Bir fincan kahvem yazıya eşlik ediyor. Umarım okuyanlara kadar ulaşıyordur güzel çağrışımları.

[2] ÇOCUKLAR GURBETE GİDER

Gurbet yolculuğu anne karnında başlıyor insanın. O küçücük, koruyucu, mükemmel ortamdan “atılıyor” sonra. Dünyaya. Ne güzeldi oysa (!), tüm ihtiyaçlar otomatik olarak sunuluyordu… İlk gurbetimizde işler biraz zahmetli olmaya başladı. Beslenmemiz, temizlenmemiz, arada ağlayarak mesajları iletmemiz gerekti. 3-4 yaşlarına gelince, (annemiz çalışıyorsa) kreşe yollandık veya eve anne rolünde biri gelmeye başladı. Yani ikinci gurbetimizdeydik artık. Aşama aşama, değişik çarklardan geçerek 25’li yaşlara ulaştık ve “evimizi” özlemeye başladık. Ailemizle yaşıyorsak bile, – çoğunlukla – aileye hasret büyüdük.

25’li yaşlar, – bilimsel araştırmalara göre de – “özüne dönme, baba ocağını, memleket toprağını” özleme yaşları. Bu süreç 40’lara – durulma yaşlarına – kadar devam ediyor. Artık, “gurbeti” küçüklere anlatma, aktarma, öğretme sürecine giriliyor.

Bu gurbet gölgesi sürekli peşimizde ve içimizde. Yaşamdan alacağımız keyfi, kederi, her şeyi etkiliyor.

[3] GÖRÜŞMEDİĞİN KİŞİ, GİTMEDİĞİN YER

(Çok) görüşmediğin kişi, (çok) gitmediğin yer senin değildir. Daha veciz ifadeyle, “gözden ırak olan gönülden ırak olur.” Halletmek istediğimiz bir iş, ulaşmak istediğimiz bir hedef, sürmek istediğimiz bir tarla, üretmek istediğimiz bir hatır varsa, ona yakın olmalısınız. Fizik ve anlam olarak. Başarının – farklı açıdan – bir koşulu işte budur. Görüştüğün kişi, gittiğin yer senindir.

Kahve arası sohbetimiz burada sonlanıyor. Esenlikler dilerim.

Koçluk sürecine katılmak için e-posta veya DM yollayabilirsiniz.

Fatih Gökler