fbpx

{Kahve Arası} Dondurmalı Kahve, Yaşın Etkisi, Yeni Sezon

“Kahve Arası” yazıları, düzenli görüştüğümüz kişilere düzenli ulaşıyor. Bazen de buradan sizlerle buluşuyor.

[1] Dondurmalı kahve
[2] Yaşın etkisi
[3] Yeni sezon

[1] DONDURMALI KAHVE

Aslında klasik kahveyi tercih ederim ama mevsim gereği, yazıya farklı bir açılış yapalım. Sıcaklar geçmeden belki siz de denersiniz. Kısa tarifi şöyle efendim: Kahveyi sıcak su ile on dakika demleyip süzdükten sonra dondurma eklerseniz farklı bir soğuk kahve elde ediyorsunuz. (İsterseniz dondurmayı da kendiniz yapabilirsiniz: İki buçuk bardak yoğurdu, yarım bardak şeker, iki paket vanilya ve bir tatlı kaşığı nişasta ile beş dakika çırpıp derin dondurucuya kaldırın. Yarım saat ve iki saat sonra karıştırın. Sekiz saat sonra dondurmanız hazır.)

Bendeniz işin hep hatır tarafındayım. Hatır ve dostluk her şeyi güzelleştirir. Kahvem bize eşlik ederken, sohbete başladık, gördüğünüz gibi koyulaştı bile.

[2] YAŞIN ETKİSİ

Dünya değiştikçe (örn. savaşlar), teknoloji geliştikçe (örn. metaverse), değişik tehlikeler vücut buldukça (örn. kovid), bunlardan çok boyutlu etkileniyoruz. En etkili değişim ise ekonomik koşullarda yaşanıyor. Böyle olunca seçenekler ve alternatifler araştırılıyor. Gözden kaçabilen unsur, “yaşın etkisi”. 20’li, 30’lu, 40’lı.. yaşlarda olmanıza göre değerlendirme şekliniz ve çözüm arayışlarınız da değişecektir. Bir işe mi gireceksiniz, zam mı isteyeceksiniz, ek işte mi çalışacaksınız veya işinizin patronu iseniz bu işi nasıl geliştireceksiniz, yatırımları nasıl yapacaksınız…

Her şey teknik araştırma değildir: Diyelim ki çeşitli analizler yaptınız, manzarayı masaya yatırdınız.. çoğu şey lehinizde gözüküyor. Fakat, yaş faktörü, yaşınızın gereği dünyaya bakma perspektifiniz, başkalarının size bakma şekli, ailesel ve sosyal pozisyonunuz, bunları da eklediğinizde manzaraya ne oluyor?

Makul ve uygulanabilir değerlendirme için, objektif bir dış gözlemciye, istişare ortağına, belki de koçluğa ihtiyaç olabilir.

Koçluğu, profesyonel yol arkadaşlığı ve istişare ortaklığı olarak tanımlıyoruz.

[3] YENİ SEZON

Bir şeyin adı veya sıfatı “yeni” olursa motivasyon da yeni olabiliyor. Yeni bir eğitim öğretim yılı yaklaşırken, yeni bir okul, yeni bir sınıf ve yeni arkadaşlar aranıza katılırken, hedeflerinizi de yeni’den düzenleyebilirsiniz. Yeni sezona “taze sezon” diyelim isterseniz. Cazip, güzel, heyecanlı hedeflere!

Güzel günler dilerim.

Fatih Gökler

Koçluğun eğitim ayağı Zeka İstasyonu‘nda sürdürülmektedir.